کارشناس پژوهش دانشگاه پیام نور، نخبه برتر اقتصاد مقاومتی
کارشناس پژوهش دانشگاه پیام نور، نخبه برتر اقتصاد مقاومتی

فاطمه عیدی قلعه قاضی

presentation1کارشناس پژوهش دانشگاه پیام نور با اختراع آگار (ماده برگرفته از جلبک دریایی) بومی خلیج فارس، ضمن کسب عنوان مخترع سطح دو بنیاد ملی نخبگان، در دیدار اخیر رهبری با نخبگان نیز به عنوان یکی از ۱۰ نخبه برتر اقتصاد مقاومتی شناخته شده است.
فاطمه عیدی قلعه قاضی؛ کارشناس پژوهش دانشگاه پیام نور بندر عباس در گفت و گوی اختصاصی با یوپنا، محصول اختراع شده را دارای فناوری نوین (Hi-Tech) عنوان کرد و گفت: با ثبت اختراع این محصول، عنوان مخترع سطح دو بنیاد ملی نخبگان را احراز کرده است.
عیدی قلعه قاضی، تحصیلات خود در مقطع کارشناسی را در رشته زیست شناسی در دانشگاه پیام نور پشت سرگذاشته و مقطع کارشناسی ارشد خود را نیز در رشته اکولوژی دریا و در حال حاضر دانشجوی دکتری شیلات (گرایش تکثیر و پرورش) است و هر دو مقطع را در دانشگاه هرمزگان بوده است.
این مخترع، آگار را ماده برگرفته از جلبک های خلیج فارس عنوان کرد که به عنوان یکی از مواد مورد نیاز آزمایشگاه های میکروبیولوژی و پاتوبیولوژی مورد استفاده قرار می گیرد و تا پیش از این از کشورهایی همچون اسپانیا و آلمان تأمین می شده.
کارشناس پژوهش دانشگاه پیام نور بندر عباس در ادامه هدف از تولید انبوه این محصول را جلوگیری از خروج ارز دانست و تصریح کرد در دیدار اخیر رهبری با نخبگان جوان کشور در ۲۸ مهرماه به عنوان یکی از ۱۰ نخبه برتر اقتصاد مقاومتی شناخته شده است.
این کارمند دانشگاه پیام نور که در سال ۹۴ نیز به عنوان پژوهشگر برتر کارمندی انتخاب شده، اذعان داشت با وجود فعالیت در بخش کارمندی و مساعدت مدیریت دانشگاه، کلیه هزینه ها در راه توسعه و پیشرفت این طرح را به صورت شخصی تأمین کرده و هیچ گونه دریافتی از سیستم نداشته است.
وی دومین اختراع خود یعنی نانو ماسک لیفتینگ؛ که یک محصول آرایشی و بهداشتی است را یکی از ۶۰ فرآورده قابل استخراج از آگار عنوان کرده و مالکیت معنوی هر دو محصول ذکر شده را به نام دانشگاه پیام نور به ثبت رسانیده است.
قلعه قاضی فاز بعدی تحقیقات خود را در زمینه بهره گیری از این جلبک های دریایی بومی در صنایع خوراکی دانست و گفت: گیاهان دریایی سرشار از اسید آمینه بوده و می تواند سلامت فرزندان ما را تضمین کند.
این مخترع شاغل در دانشگاه پیام نور در پایان ضمن اعلام فعالیت پژوهشی خود به عنوان یک پروژه ملی خواهان حمایت بیشتر دانشگاه ها و مراکز پژوهشی شد تا بتواند علاوه بر رونق بخشی حوزه کشاورزی دریایی، اهداف اقتصاد مقاومتی در هرمزگان و بندر عباس را مرتفع و زمینه اشتغال در بخش های مختلف این فرآیند تولید را فراهم آورد.
گفت و گو: میثم خاکپور