«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده با انتشار توئیتی مواضع خصمانه آمریکا درباره فشار حداکثری و قطع دسترسی ایران به منابع مالی خود را تکرار کرد.

به گزارش یوپنا پمپئو در صفحه کاربری خود نوشت: «فشار حداکثری علیه تهران ادامه می‌یابد. وزارت خزانه داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه بخش پتروشیمی ایران اعمال کرده است. بخشی که یکی از منابع مالی سپاه پاسداران به شمار می‌آید. ایالات متحده مانع از دسترسی ایران به پول‌هایی می‌شود که آن را برای بی ثباتی خاورمیانه نیاز دارد».
اظهارت جدید پمپئو در حالیست که تنش‌های فزاینده و نگران کننده واشنگتن نسبت به تهران در روز‌های اخیر کاهش چشمگیری پیدا کرده به طوری که شاهد مواضع منعطف تری از سوی مقامات کاخ سفید هستیم؛ کاسته شدن از میزان خشونت‌های کلامی تیم ترامپ و پذیرش مشروط اینستکس از جمله این نشانه‌ها است.
پمپئو در سفر به آلمان با مقامات این کشور اروپایی دیدار کرد و بخش‌هایی از صحبت‌های خود را با سران برلین به موضوع ایران اختصاص داد. اما نکته‌ای که توجه رسانه‌ها و مقامات جهان را به خود جلب کرده، موضع نرم وزیر خارجه د. باره روابط ایران و اروپا و اجرای اینستکس بود و وزیر خارجه ترامپ باوجود تحریم‌های شدید و فشار‌های حداکثری آمریکا بر ایران، سازوکار مالی ایران و اروپا را به صورت مشروط مورد پذیرش قرار داد.

تحریم‌های امروز بار دیگر نشان داد تاکید‌های مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر بی اعتماد بودن آمریکا از منطقی پذیرفتنی برخوردار است.

مواضع متناقض ترامپ و دولت او، مبنی بر آمادگی برای مذاکرات بدون پیش شرط با حرکت آن‌ها در مدار ترسیم شده تندرو‌های واشنگتن گواه آن است که سیاست گذاری کاخ سفید در خارج ار مرز‌های آمریکا تعیین می‌شود به گونه‌ای که پیشنهاد تحریم بخش پتروشیمی ماه‌ها پیش از سوی بنیاد صهیونیستی دفاع از دموکراسی مطرح شده بود.
‌علاوه بر آن، اعمال این تحریم همزمان با تحرکات تیم (ب) به خصوص بنیامین نتانیاهو که این روز‌ها در تشکیل کابینه خود ناتوان بوده است، در آستانه سفر مهم شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران هم شاهد دیگری است که اعضای این تیم خواستار تداوم فشار بر مردم ایران هستند.