۱۸ هزار میلیارد ریال خسارت به استان لرستان وارد شد
۱۸ هزار میلیارد ریال خسارت به استان لرستان وارد شد

یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار بافت فرسوده با ۲۲۰ هزار نفر جمعیت نیز در این استان وجود دارد و اگر حادثه‌ای رخ دهد این افراد در معرض خطر قرار می‌گیرند.

استاندار لرستان گفت:حوادث طبیعی در۶ سال اخیر ۱۸ هزار میلیارد ریال خسارت به این استان وارد کرده است.

به گزارش‌ پرسنا به نقل از روابط عمومی استانداری لرستان، هوشنگ بازوند در جلسه ستاد مدیریت بحران استان لرستان افزود: بر اساس برآورد صورت گرفته در ۶ سال اخیر سالانه سه هزار میلیارد ریال خسارت بر اثر بلایای مختلف بر استان لرستان وارد شده است.

وی اضافه کرد: در دولت تدبیر و امید تنها در سال ۹۳ حدود یک‌هزارو ۱۰۰ میلیارد ریال برای جبران این خسارت‌ها به لرستان اختصاص یافت که کمک خوبی برای جبران خسارت‌ها بود.

استاندار لرستان با بیان اینکه از مجموع ۴۴ بلای طبیعی در دنیا ۱۷ مورد در لرستان رخ می‌دهد گفت: لرستان جزو پنج استان حادثه‌خیز کشور است و در طول سال بر اثر وقوع این بلایا سالانه ۱۰ نفر از مردم استان کشته می‌شوند.

بازوند با اشاره به وجود ۳۹۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در سطح لرستان اضافه کرد: یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار بافت فرسوده با ۲۲۰ هزار نفر جمعیت نیز در این استان وجود دارد و اگر حادثه‌ای رخ دهد این افراد در معرض خطر قرار می‌گیرند.

وی در ادامه با بیان اینکه در چرخه مدیریت بحران در کشور به مقوله علت‌یابی حوادث کمتر توجه شده افزود: به عنوان نمونه هر ساله شاهد مرگ و میر هموطنانمان به علت وقوع سیل در گلستان هستیم اما برای جلوگیری از خسارت‌های بیشتر علت یابی صورت نمی‌گیرد.

استاندار لرستان خواستار توجه وزارت کشور به شهرداری‌ها جهت تامین تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با بحران‌های احتمالی شد و گفت: اگر شرط واگذاری بالگرد به استان لرستان احداث آشیانه امدادی است این آمادگی وجود دارد که آشیانه در دست ساخت استان که دارای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی است را تکمیل کنیم.